Szolgáltatások
Fogszabályozás gyermekkorban
Érdemes 7-8 éves korban a gyermeket fogászati vizsgálatra vinni, és szükség esetén elkezdeni a fogszabályozást, hiszen későbbi, nehezebben korrigálható problémákat előzhetünk meg ezzel. Az állcsontoknak a növekedését, és a fogak változását még ki lehet használni gyermekkorban, így az esetek többségében elegendő csupán egy kivehető fogszabályzó, ami hamar helyrehozza a problémát. Amikor már maradó fogak vannak csak a szájüregben, akkor már állandó készülék alkalmazására lehet szükség.
Fogszabályozás felnőttkorban
Felnőttkorban a fogszabályozó készülékkel a fogak helyzeti eltéréseit lehet szabályozni. Gyakrabban van szükség foghúzásra, esetleg műtétre, mivel az állcsont növekedése már befejeződött, az állcsontok egymáshoz való viszonyainak kezelési lehetőségei korlátozottak. Ilyenkor a beragasztott készülékek alkalmazása kerül előtérbe.
Enyhébb, elsősorban esztétikai hibák megoldására a láthatatlan, kivehető sínes fogszabályozásra is lehetőség nyílik.
Felnőttkorban fontos figyelembe venni a fogágy állapotát. A kezelés alatt rendszeres ellenőrzés, a fogak fokozott tisztításának követése szükséges.
Emellett a felnőttkori fogszabályozás kiegészíthet más beavatkozásokat:
-Fogágybetegség kezelésekor segíthet a fogelmozdulás helyreállításában
-Fogpótláskor igazítható vele a pillérfogak helyzete
-Implantátumok számára nagyobb hely biztosítható a szomszédos fogak mozgatásával.
A fogászati konzultáció
Fogászati konzultáció során az orvos tájékozódik a páciens fogainak állapotáról. Szájvizsgálat során a fogak és a nyálkahártya fizikális vizsgálata történik. A páciens elmondja milyen okból szeretne fogszabályozót, milyen szempontokat vegyünk figyelembe a készülék kiválasztásakor.
Ha a páciens eldöntötte, hogy szeretné szabályoztatni a fogait, akkor lenyomatvétel és két röntgenfelvétel alapján kezelési tervet készítünk. A kezelési tervet a pácienssel közösen átbeszéljük, többféle kezelési lehetőség esetén, kiválasztjuk a páciens számára legmegfelelőbb kezelési eljárást.
Szájhigiénia
A prevenció nagyon fontos a fogászatban.
Naponta kétszer, reggel és este mossunk fogat. Fontos a megfelelő technika a lepedék eltávolításához. Fogselymet is használjunk hetente többször. Érzékeny, vagy meggyengült fogzománc esetén, a fogzománc erősítésére is van lehetőség különböző fluoridos lakkokkal, zselékkel.
Gyermekkorban a rágófogak barázdazárásával megelőzhető a fogak szuvasodása.
Érdemes félévente fogászati kontrollra menni.